fzami

FARKAS FERENC ZENE- ÉS ARANYMETSZÉS ALAPFOKÚ MŰVÉSZETI ISKOLA

Köszönjük!

A kultúra és az oktatás hagyománya, minősége mindig nagyban függ a környező társadalmi elvárásoktól, igényektől, a városi vezetés elhivatottságától. A 19. század második felétől az 1940-es évek elejéig számos neves, világjáró zeneművész adott koncertet városunkban. Többek között Aurer Lipót, Pablo Sarasate, Reményi Ede, Joachim József, Geyer Stefi, Szigeti József, Hubay Jenő, Zatureczky Ede, Fischer Annie. A kanizsai zeneszerető polgárság ugyanakkor nem csak a koncerttermek közönségeként hallgatta a klasszikus zenét, de magas szinten művelték, fejlesztették is hangszeres tudásukat. Számos magán-zeneoktató működött a városban, hiszen nagy divat volt az esti, otthoni házi-muzsikálás, az esték hasznos, hangulatos eltöltése. A város akkori vezetősége, dr. Sabján Gyula polgármester, dr. Krátky István polgármester-helyettes és Hemmert Károly lelkes hozzáállásának köszönhetően, a közösség igényének megfelelve, 1926. szeptember 1-én létrejött a Városi Zeneiskola. Igazgatója Vannay János lett, aki a kor ismert zeneszerzője is volt. Az iskola a Királyi Pál u. 2/B sz. alatti kétszintes épületben kezdte meg működését. Az érdeklődés oly nagy volt, hogy az első évet az iskola 4 főtanszakon 3 rendes és 3 óraadó tanárral, valamint 99 növendékkel zárta. A zeneiskola hamarosan a város zenei életének fontos meghatározója lett. 1940. július elsejével a Városi Zeneiskola átköltözött a mai épületébe, a Sugár u. 18. sz. alá. A 40-es évek végén ugrásszerűen megnövekedett a zenét tanulni vágyók létszáma, amit az iskola már nem tudott befogadni. Részükre a zenetanulás lehetőségét a Népművelési Minisztérium engedélyével 1949. februárjában létrejött Zeneoktatói Munkaközösség adta meg. Létrehozója és vezetője Klatt Aurél a Városi Zeneiskola zongoratanára volt. 1950. január 1- én állami kezelésbe került az eddigi Városi Zeneiskola. Iskolánk az idők folyamán számos híres zeneművészt adott az ország zenei életének, sok zenetanár kezdte itt zenei tanulmányait.

Rendkívüli öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy iskolánk 75 év után, 2001- ben felvehette városunk szülöttének, Farkas Ferenc zeneszerzőnek a nevét. A név kötelez: a névadó fontos üzenetet jelent számunkra. 2005- től az Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskolával történt egyesülés után a négy hivatalos művészetoktatási forma közül háromban működünk (zene, tánc, képzőművészet). 2007- ben iskolánk az országos minősítésen ,,kiválóra minősített művészetoktatási intézmény” címet nyerte el. 2010- ben megkaptuk a Zalai Prima Díjat. 2013- ban állami fenntartásba kerültünk, működtetőnk a Nagykanizsai Megyei Jogú Város Önkormányzata lett. 2013- ban elnyertük az akkreditált tehetségpont címet.